Appendices

Appendix A: The Council of the National Library of Australia and Its Committees

Council

Chair

Ryan Stokes HeadshotMr Ryan Stokes BCom (Curtin)

Non-executive member, New South Wales
Managing Director and Chief Operating Officer, Seven Group Holdings Pty Ltd
Chief Executive Officer, Australian Capital Equity
Director, Seven West Media Pty Ltd
Director, WesTrac Pty Ltd
Director, Coates Hire Pty Ltd
Committee member, InnovationXchange (within the Department of Foreign Affairs and Trade)
Member, Prime Ministerial Advisory Council on Veterans’ Mental Health
Member, IOC Olympic Education Commission
Reappointed on 9 July 2015 for a second three-year term until 8 July 2018
Attended six of six meetings 

Deputy Chair

Deborah Thomas HeadshotMs Deborah Thomas Dip Fine Art (Monash/Caulfield), MAICD

Non-executive member, New South Wales
Chief Executive Officer and Managing Director, Ardent Leisure Ltd
Chair, Woollahra Public Art Trust
Councillor, Woollahra Council, New South Wales
Reappointed on 11 April 2013 for a third three-year term until 10 April 2016
Elected Deputy Chair on 7 June 2013
Attended five of six meetings

Members

Thomas Bradley HeadshotMr Thomas Bradley QC, LLB (Qld), FRNS

Non-executive member, Queensland
Barrister, North Quarter Lane Chambers
Vice-Patron, Queensland Art Gallery/Gallery of Modern Art Foundation Member, QAGOMA Foundation Committee
President, Access Arts Inc.
Appointed on 11 December 2014 for a three-year term until 10 December 2017
Attended three of three eligible meetings


Mary Delahunty HeadshotThe Hon. Mary Delahunty BA (Hons) (La Trobe), MAICD

Non-executive member, Victoria
Executive Director, Luminosity Australia Pty Ltd
Deputy Chair, McClelland Gallery and Sculpture Park
Advisory Board member, Centre for Advancing Journalism, University of Melbourne
Foundation member, Emily’s List Australia
Advisory Board member, Harold Mitchell Foundation
Appointed on 11 April 2013 for a three-year term until 10 April 2016
Attended five of six meetings
 
Laurie Ferguson HeadshotMr Laurie Ferguson MP, MA, BEc (Sydney)

Non-executive member, New South Wales
Federal Member for Werriwa
Elected by the House of Representatives on 16 June 2015 for a three-year term until 15 June 2018
There were no eligible meetings to attend



John Green HeadshotMr John M. Green BJuris LLB (UNSW)

Non-executive member, New South Wales
Company director, writer and publisher
Co-founder and Director, Pantera Press
Deputy Chairman, QBE Insurance
Non-executive Director, Centre for Independent Studies
Non-executive Director, WorleyParsons
Appointed on 25 July 2013 for a three-year term until 24 July 2016
Attended four of six meetings

Nicholas Gruen HeadshotDr Nicholas Gruen BA (Hons), PhD (ANU), LLB (Hons) (Melbourne)

Non-executive member, Victoria
Chairman, Australian Centre for Social Innovation
Chief Executive Officer, Lateral Economics
Non-executive member, Innovation Australia
Patron, Australian Digital Alliance
Appointed on 11 April 2013 for a three-year term until 10 April 2016
Attended six of six meetings

Chris Hayes HeadshotMr Chris Hayes MP, Dip Labour Relations and Law (Sydney)

Non-executive member, New South Wales
Federal Member for Fowler
Elected by the House of Representatives on 26 May 2014 for a three-year term until 25 May 2017
Resigned from Council with effect from 5 June 2015
Attended three of six meetings


Jane Hemstritch HeadshotMs Jane Hemstritch BSc (Hons) (London), FCA, FAICD

Non-executive member, Victoria
Chair, Victorian Opera
Director, Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research
Non-executive Director, Commonwealth Bank of Australia
Non-executive Director, Lend Lease
Non-executive Director, Santos Ltd
Non-executive Director, Tabcorp Holdings Ltd
Reappointed on 25 July 2013 for a second three-year term until 24 July 2016
Attended six of six meetings

Nonja Peters HeadshotDr Nonja Peters BA (Hons) (UWA) PhD (Distinction UWA), RON

Non-executive member, Western Australia
Director, History Of Migration Experiences (HOME) Research Unit, Curtin University Sustainability Policy (CUSP) Institute
Vice-Chair, Advisory Committee, Western Australian Maritime Museum
Vice-Chair, Associated Netherlands Societies of Western Australia
Member, WA Advisory Committee, National Archives of Australia
Councillor, Council of the Royal Western Australian Historical Society
Reappointed on 25 July 2013 for a second three-year term until 24 July 2016
Attended six of six meetings

Janice Reid Headshot

Professor Janice Reid AC, FASSA, BSc (Adelaide), MA (Hawaii), MA, PhD (Stanford)

Non-executive member, New South Wales
Former Vice-Chancellor, University of Western Sydney
Chair, Pacific Friends of the Global Fund
Advisory Board member, St Vincent’s and Mater Hospitals (NSW)
Australian representative, Council of the University of the South Pacific
Appointed on 14 June 2012 for a three-year term until 13 June 2015
Attended three of six meetings
Term expired

Zed Seselja HeadshotSenator Zed Seselja BA, LLB, Grad Dip Legal Practice (ANU), Grad Cert Public Administration (Canberra)

Non-executive member, Australian Capital Territory
Senator for the Australian Capital Territory
Elected by the Senate on 11 December 2013 for a three-year term until 10 December 2016
Attended four of six meetings

Anne-Marie Schwirtlich HeadshotMs Anne-Marie Schwirtlich AM, BA (Hons) (Macquarie), Dip Information Management (UNSW)

Director-General and executive member, Australian Capital Territory
Director, Art Exhibitions Australia Board
Member, Australian Academic and Research Libraries Editorial Panel
Member, National Cultural Heritage Committee
Member, University of Canberra Course Advisory Committees
Appointed on 9 February 2011 for a five-year term until 8 February 2016
Attended six of six meetings


Audit Committee

Chair

Ms Jane Hemstritch
Non-executive member of Council
Attended two of three meetings

Members

Mr John M. Green
Non-executive member of Council
Attended one of three meetings

Ms Deborah Thomas
Non-executive member of Council
Attended two of three meetings

Mr Geoff Knuckey
External member
Attended two of three meeting

Other Council members attended meetings as follows:

  • Mr Ryan Stokes (three);
  • Ms Anne-Marie Schwirtlich AM (three);
  • Mr Thomas Bradley QC (one);
  • The Hon. Mary Delahunty (two);
  • Dr Nick Gruen (one);
  • Dr Nonja Peters (three).

Terms of Reference

The Audit Committee’s terms of reference are to:

  1. on behalf of the members of the Council of the Library, oversee compliance by the Library and Council with obligations under the Public Governance, Performance and Accountability Act 2013;
  2. provide a forum for communication between the members of Council, senior managers of the Library and the Library’s internal and external auditors;
  3. ensure that there is an appropriate ethical climate in the Library; consider the appropriateness, adequacy, efficiency and effectiveness of the internal control system and system of risk oversight and management; and oversee compliance by the Library with those systems and procedures;
  4. consider the appropriateness of the Library’s accounting policies;
  5. consider the appropriateness of the annual financial report of the Library and to recommend its adoption to Council;
  6. consider the appropriateness of the external performance reporting.

Meetings

The Audit Committee met on:

  • 8 August 2014;
  • 5 December 2014;
  • 10 April 2015.

Corporate Governance Committee

Chair

Ms Deborah Thomas

  • Non-executive member of Council
  • Attended two of two meetings

Members

The Hon. Mary Delahunty

  • Non-executive member of Council
  • Attended one of two meetings

Ms Jane Hemstritch

  • Non-executive member of Council
  • Attended two of two meetings

Mr Ryan Stokes

  • Non-executive member of Council
  • Attended two of two meetings

Terms of Reference

The Corporate Governance Committee’s terms of reference are to:

  1. evaluate the effectiveness of Council in its role in corporate governance;
  2. evaluate the performance and remuneration of the Director-General;
  3. oversee the development of a list of prospective members for appointment to Council, subject to consideration and approval by the Minister.

Meetings

The Corporate Governance Committee met on:

  • 6 February 2015;
  • 5 June 2015.

Appendix B: National Library of Australia Foundation Board

Chair

Mr Kevin McCann AM

Members

The Lady Ebury

The late Ms Lorraine Elliott AM

Ms Kathryn Favelle
National Library of Australia

Mr Brand Hoff AM
(until 31 July 2014)

Mr David Kenyon
(from 9 January 2015)

Ms Julia King AM
(until 2 November 2014)

Mr Simon Moore
(from 9 January 2015)

Ms Cathy Pilgrim
National Library of Australia

Ms Anne-Marie Schwirtlich AM
National Library of Australia

Mr Doug Snedden

Ms Deborah Thomas
Council of the National Library of Australia

Secretariat

Development Office
National Library of Australia

Terms of Reference

The National Library of Australia Foundation Board’s terms of reference are to:

  1. provide advice on Library fundraising targets;
  2. provide assistance and advice on major fundraising campaigns, events and associated activities;
  3. assist in obtaining funds from a variety of sources, including the business and philanthropic sectors;
  4. encourage individual members to personally contribute or actively secure amounts required for nominated Library fundraising appeals.

Appendix C: National Library of Australia Committees

Three committees provide advice to the Library:

  • Libraries Australia Advisory Committee;

  • Fellowships Advisory Committee;

  • Community Heritage Grants Steering Committee.

Libraries Australia Advisory Committee

Chair

Mr Geoff Strempel
Public Library Services (South Australia)

Members

Dr Craig Anderson
RMIT University

Ms Liz Burke
(until September 2014)
Murdoch University

Dr Alex Byrne
State Library of New South Wales

Mr Peter Conlon
(until August 2014)
Queanbeyan City Library

Mr Robert Gerrity
(from October 2014)
The University of Queensland

Ms Catherine Kelso
(from October 2014)
State Library of Western Australia

Ms Amelia McKenzie
National Library of Australia

Mr Ben O’Carroll
(until February 2015)
State Library of Queensland

Ms Alison Oliver
(from February 2015)
City of Rockingham Libraries

Ms Ann Ritchie
Barwon Health

Ms Anne-Marie Schwirtlich AM
National Library of Australia

Ms Rosa Serratore
National Meteorological Library

Ms JoAnne Sparks
Macquarie University

Secretariat

Resource Sharing Division
National Library of Australia

Terms of Reference

The Libraries Australia Advisory Committee provides advice on strategic and policy issues affecting the delivery of the Libraries Australia service, the broad direction of service development and changes occurring in the library community that are likely to affect services.

Fellowships Advisory Committee

Chair

Ms Anne-Marie Schwirtlich AM
National Library of Australia

Members

Professor Kent Anderson
Asian Studies Association of Australia

Emeritus Professor Graeme Clarke AO, FSA, FAHA
Australian Academy of the Humanities

Dr Patricia Clarke OAM, FAHA
Australian Society of Authors

Emeritus Professor Rod Home AM, FAHA
Australian Academy of Science

Professor Pat Jalland FASSA
Academy of the Social Sciences in Australia

Dr Joyce Kirk FALIA
Australian Library and Information Association

Professor Julie Marcus
Independent Scholars Association of Australia

Secretariat

Australian Collections and Reader Services Division
National Library of Australia

Terms of Reference

The Fellowships Advisory Committee makes recommendations on the award and administration of fellowships and scholarships.

Community Heritage Grants Steering Committee

Chair

Ms Cathy Pilgrim
National Library of Australia

Members

Ms Vicki Humphrey
National Museum of Australia

Ms Trish Kirkland
(from 16 February 2015)
National Archives of Australia

Ms Meg Labrum
National Film and Sound Archive

Mr Stuart Ray
Attorney-General’s Department

Ms Rosemary Turner
National Library of Australia

Ms Helen Walker
(until 1 December 2014)
National Archives of Australia

Secretariat

Executive and Public Programs Division
National Library of Australia

Terms of Reference

The Community Heritage Grants Steering Committee provides advice and direction on matters associated with the Community Heritage Grants program, including policy and administration. It also facilitates the exchange of information about the program between the Library and funding partners.

Appendix D: Principal Supporting Policies and Documents

Information about the Library’s functions, objectives, policies and activities can be found in the documents listed below. Most policy documents are available on the Library’s website.

Legislation

National Library Act 1960
National Library Regulations 1994
Portfolio Budget Statement
Public Governance, Performance and Accountability Act 2013
Public Governance, Performance and Accountability (Financial Reporting) Rule 2015
Public Governance, Performance and Accountability Rule 2014
Public Service Act 199

Strategic and Operational

Balanced Scorecard
Business Continuity Framework (2012)
Disability Framework (2011)
15-Year Long-Term Strategic Building Management Plan (2012)
IT Security Policy (2015)
IT Strategic Plan (2013–2016)
Resource Sharing Strategic Plan (2012–2015)
Risk Management Register (2013)
Social Media Policy (2012)
Strategic Directions (2012–2014)
Strategic Workforce Plan (2012–2015)

Collection

Collection Development Policy: Australian Collecting (2008)
Collection Development Policy: Overseas, Asian and Pacific Collecting (2013)
Collection Digitisation Policy (2015)
Trove Content Inclusion Policy (2012)

Cataloguing

Cataloguing Authority Control Policy (2011)
Cataloguing Policy (2011)

E-Resources

Acceptable Use of Information and Communications Technology Policy (2015)

Preservation

Collection Disaster Plan (2012)
Digital Preservation Policy (2012)
Policy on Participation in Cooperative Microfilming Projects with Other Institutions (2010)
Policy on Preservation Copying of Collection Materials (2007)
Preservation Policy (2009)

Service Charter

Policy on Handling Complaints and Other User Feedback (2011)
Service Charter (2011)

Reader Services

Code of Conduct for Readers and Visitors (2014)
Information and Research Services Policy (2011)

Corporate Services

Aboriginal and Torres Strait Islander Employment Strategy (2013)
Disability Action Plan (2015)
Enterprise Agreement (2011–2014)
Environmental Management System (2014)
Fraud Control Plan (2014–2015)
Protective Security Policy and Procedures (2013)
User Charging Policy (2015)
Visitor Access to, and Use of, Medications and Other Personal Medical Equipment in the Library (2013)

Public Programs

Donor Recognition Policy (2013)
Events Policy (2013)
Exhibitions Loans Policy (2011)
Exhibitions Policy (2015)
Learning Policy (2014)
Policy on Bequests (2015)
Publications Policy (2014)

Appendix E: Consultancy Services

Table E.1 shows new consultancy services with an individual value of $10,000 or more that were engaged in 2014–15, the nature of the consultancy, its value or estimated value, the selection process and justification of the decision to use the consultancy.

The following are justifications for decisions to undertake consultancies:

A: skills currently unavailable within organisation;
B: need for specialised or professional skills;
C: need for independent research or assessment.

Table E.1: Consultancy Services Engaged, 2014–15

Consultant

Purpose

Contract Price* ($)

Selection process

Justification

Ashurst Australia

Provide general legal advice

58,028

Direct sourcing

B

Bendelta Pty Ltd

Assist with the development of the 2015–19 Strategic Workforce Plan

11,969

Direct sourcing

B

Business Aspect Pty Ltd

Undertake a review of corporate support arrangements

66,000

Direct sourcing

B

Bobby Graham Publishers Pty Ltd

Undertake a review of the National Library’s Open Journal Systems service

13,860

Direct sourcing

B

Carter & Ormsby Books Publishing Consultant

Undertake a review of Bookshop operations

12,650

Direct sourcing

B

Clayton Utz

Provide general legal advice

41,130

Direct sourcing

B

DGR Consulting Pty Ltd

Assist with the development of new key performance indicators

77,500

Select tender

B

Gundabluey Research Pty Ltd

Explore the use of Trove among NESB, secondary school student and teacher user groups

63,450

Direct sourcing

A

Infront Systems Pty Ltd

Investigate the feasibility of placing Trove in the cloud

42,075

Direct sourcing

B

KPMG

Assist with absence management analysis and policy development

16,500

Direct sourcing

B

Sandwalk Partners Pty Ltd

Investigate commercial engagement opportunities for the Celestial Empire: Life in China, 1644–1911 exhibition

11,000

Direct sourcing

B

Transformed
Pty Ltd

Provide project and project governance advice for the
DLIR project

30,008

Direct sourcing

C

TOTAL (12)

 

444,170

 

 

*Values are GST inclusive.

Appendix F: Staffing Overview

With the exception of the Director-General, all Library staff are employed under the Public Service Act 1999. Conditions of employment for staff below the SES level are contained in the Library’s Enterprise Agreement 2011–2014. Some staff received enhanced benefits through an Individual Flexibility Arrangement.

At 30 June 2015, the Library had 397 full-time and part-time ongoing staff, 32 full-time and part-time non-ongoing staff and 15 casual staff. Refer to Table F.1 for more details. The average full-time equivalent staffing for 2014–15 was 420, compared with 424 in 2013–14.

Staff Distribution

Table F.1: Staff Distribution by Division, 30 June 2015

Division

Ongoing

Non-ongoing

June 2015

Total

June 2014

Total

Full- time

Part- time

Full- time

Part- time

Casual

Collections Management

113

27

7

2

6

155

153

Australian Collections and Reader Services

85

22

3

2

6

118

118

Resource Sharing

20

7

0

1

0

28

28

Information Technology

43

6

2

0

0

51

47

Executive and Public Programs

32

8

9

2

2

53

61

Corporate Services

29

5

2

2

1

39

42

Total

322

75

23

9

15

444

449

Staff Classification

Table F.2: Ongoing and Non-ongoing Full-time and Part-time Staff by Classification and Gender, 30 June 2015

Classification

Ongoing

Non-ongoing

June 2015 Total

June 2014 Total

Full-
time

Part-
time

Full- time

Part-
time

Casual

M

F

M

F

M

F

M

F

M

F

M

F

M

F

Statutory office holder

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

0

1

0

1

SES Band 1

2

4

0

0

0

0

0

0

0

0

2

4

2

4

EL 2

14

13

2

1

0

0

0

0

0

0

16

14

16

12

EL 1

29

32

2

9

3

0

0

1

2

0

36

42

34

41

APS 6

27

36

3

16

0

1

0

2

0

0

30

55

26

58

APS 5

17

37

1

13

0

1

0

0

0

2

18

53

22

50

APS 4

13

45

2

14

0

5

0

0

1

1

16

65

19

65

Graduate

1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1

0

1

0

APS 3

10

32

0

6

3

8

0

3

0

0

13

49

14

50

APS 2

4

6

1

5

1

0

0

3

4

5

10

19

11

22

APS 1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Cadet

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1

Total

117

205

11

64

7

16

0

9

7

8

142

302

145

304

Grand total

322

75

23

9

15

444

449

Note: Table is based on paid employees. Employees on long-term leave for more than 12 weeks are not included.

SES Staff Movements

There were no SES engagements or retirements during the reporting period.

Equal Employment Opportunity

Table F.3: Staff by Equal Employment Opportunity Group and APS Classification, 30 June 2015

Classification

Male

Female

Total

Indigenous people

People with disability

People from a CALD background

Statutory office holder

0

1

1

0

0

1

SES Band 1

2

4

6

0

1

0

EL 2

16

14

30

0

1

4

EL 1

36

42

78

0

3

13

APS 6

30

55

85

1

5

11

APS 5

18

53

71

0

3

14

APS 4

16

65

81

4

7

19

Graduate

1

0

1

1

0

1

APS 3

13

49

62

1

5

22

APS 2

10

19

29

0

0

13

APS 1

0

0

0

0

0

0

Cadet

0

0

0

0

0

0

Total

142

302

444

7

25

98

Note: Data for equal employment opportunity groups is based on information supplied voluntarily by staff.

Staff Training

The Library’s annual Corporate Training Plan is based on workforce capabilities outlined in the Strategic Workforce Plan. The resulting 2014–15 training calendar focused on the capabilities needed across the Library’s workforce, in technical skills and behavioural capabilities, as well as to embed the Library’s Leadership Capability Model (LCM). Development opportunities included activities in four specific areas—communication and digital skills, management and organisation, culture and recognition, and leadership. The calendar recognises the 70:20:10 development model where development comprises on-the-job experience (70 per cent), coaching (20 per cent) and facilitated learning (10 per cent).

Development opportunities for staff included internal and external programs, seminars, workshops, on-the-job training and placements. A significant portion of the opportunities offered by the Library in 2014–15 focused on learning through relationships. This included a mentor program and a reflective leadership forum. The Library also offered workshops in each of the four pillars of the Library’s LCM. Participating leaders were able to learn new approaches to harnessing the diversity of teams, developing external relationships, managing cultural change, and innovation and creativity in leadership.

The Library also continued its Focus on Leadership seminar series, in which senior leaders from public service agencies and private sector organisations were invited to give presentations to staff on leadership. Experts in digital capability were also invited to address staff on the relationship between digital confidence and the Library’s core business.

A digital capability plan was implemented during the reporting period. The plan focuses on development strategies that will increase the confidence of all staff working in a digital environment. Work has also begun on a digital confidence planner, which will assist staff in identifying behavioural capability gaps related to digital confidence and the available development options. The Library has also partnered with NSLA to develop training programs to address digital capability gaps in specific library professions, such as digital preservation.

Online learning modules on Risk Management and Recruitment and Selection Panel Training are also in development and scheduled for implementation in the 2015–16 training calendar.

The Library participated in the Australian Public Service Commission’s core skills program and offered the performance management module to staff in this reporting period.

The total training and development expenditure, excluding staff time, was $311,662. The number of training days undertaken by staff is set out in Table F.4.

Digital Skills Training

The successful management of digital collections requires Library staff to have the skills and understanding necessary to adapt to a digital world. An intensive digital skills training course was developed specifically for staff acquiring, describing and managing digital publications, such as ebooks, for the collections. Using a model of specialist co-presenters working with experienced trainers, staff became familiar with relevant software, publishing trends and digital preservation issues relevant to their day-to-day work. The highly successful course will now be adapted for presentation to other staff working with digital collections throughout the Library and has been made available to other libraries through NSLA’s Digital Skills project.

Table F.4: Staff Training Days, 2014–15

Classification

Male

Female

Total

SES

16

22

38

EL 1–2

152

167

319

APS 5–6

175

249

424

APS 1–4

50

235

285

Total

393

673

1,066

Appendix G: Gifts, Grants and Sponsorships

SUBSTANTIAL COLLECTION MATERIAL DONATIONS

Ms Susan Allen

Ms Robyn Archer AO, CdOAL

Belvoir Street Theatre

Mr Peter Bradley

Ms Lily Brett

The Casey Family / Marian McGowan

The Castles Family

Ms Jill Causer

Ms Shelley Cohney

Mr Roger Dargie

Ms Sara Dowse

Ms Claire Dunne OAM

Ms Helen Evans

Ms Samantha Flanagan

Dr Paul Fox

Ms Andrea Goldsmith

Professor Virginia Hooker

Dr Jamie Kassler and Dr Michael Kassler

Mr Chris McCullough

Ms Esther Missingham

Professor John Mulvaney

National Central Library Taiwan

Ms Ann Nugent

The Estate of Professor Judith Robinson-Valery

Ms Diane Romney

Dr Robyn Rowland AO

Ms Louise Saxton

Dr Mike Smith AM

Mr Robert Southey

Professor Frank Stilwell

Ms Jane Sullivan

Mr John Ulm

Uniting Church in Australia Frontier Services

Mrs Vera Werder

GRANTS

Attorney-General’s Department
(Community Heritage Grants)

Geoscience Australia
(Oral History Project)

Museum of Australian Democracy
(Oral History Project)

National Archives of Australia
(Community Heritage Grants)

National Collecting Institutions Touring and Outreach Program
(Exhibitions)

National Film and Sound Archive
(Community Heritage Grants)

National Folk Festival
(National Folk Fellowship)

National Museum of Australia
(Community Heritage Grants)

SPONSORSHIPS

National Library Partners

The Brassey of Canberra (Accommodation)

Eden Road Wines

Embassy of Portugal

Forrest Hotel and Apartments (Accommodation)

Realm Precinct (Accommodation)

In-kind Sponsors

Jenny Oates & Associates

Seven Network

BEQUESTS

The late Victor Crittenden OAM

The Estate of Mr Harold S. Williams

CURATORSHIPS, FELLOWSHIPS AND PUBLIC PROGRAMS

Friends of the National Library of Australia (Creative Arts Fellowship)

Friends of the National Library of Australia (Friends of the National Library Travelling Fellowship)

James and Bettison Treasures Curatorship

Linnaeus Estate Fellowship

Mrs Pat McCann (Norman McCann Summer Scholarship)

The Myer Foundation (Kenneth Myer Lecture)

The late Mrs Alison Sanchez (Kenneth Binns Travelling Fellowship / Kenneth Binns Lecture)

Dr John Seymour and Dr Heather Seymour AO (Seymour Summer Scholarship / Seymour Biography Lecture)

National Library Fellowships

Professor Donald H. Akenson

Dr Patricia Clarke OAM

The Hon. Mary Delahunty

The Hon. Martin Ferguson AM

Mr John M. Green

The late Dr Pamela Gutman

Ms Jane Hemstritch

Dr Joyce Kirk

Ms Marjorie Lindenmayer

Ms Yuan Yuan Liu

Mr Brian Long

Mrs Deidre McCann and
Mr Kevin McCann AM

Mrs Janet McDonald AO

Macquarie Group Foundation Limited

Dr Doug Munro

Professor Janice Reid AC, FASSA

Emeritus Professor Alan Robson AO

Dr Ian C. Ross

Mrs Margaret S. Ross AM

Mr Doug Snedden

The Hon. James Spigelman AC

Mr Ryan Stokes

Ms Deborah Thomas

Three supporters donated anonymously.

Appendix H: National Library of Australia Fund

The National Library of Australia Fund helps the Library to manage, develop, preserve, digitise and deliver its documentary heritage collections to the widest possible audience, both online and onsite.

This year, specific campaigns have included the medieval manuscripts preservation and digitisation project, and support for the Library’s national discovery service, Trove.

The National Library of Australia Fund donors are acknowledged at the following gift levels:

  • Principal Patron: gifts of $1,000,000 and above;

  • Platinum Patron: gifts of $250,000 and above;

  • Gold Patron: gifts of $100,000 and above;

  • Silver Patron: gifts of $25,000 and above;

  • Bronze Patron: gifts of $10,000 and above;

  • Patron: gifts of $1,000 and above;

  • Donor: gifts up to $1,000.

The Library gratefully acknowledges the generosity and support of Patrons and donors.

Listed below are Patrons who have given to the fund since its inception in 2009 and donors who have given during 2014–15. (An asterisk beside a name in the lists below indicates Patrons who donated during 2014–15.)

Principal Patrons

Vincent Fairfax Family Foundation

Platinum Patrons

Mrs Pat McCann*

Ms Simone Vinall*

Gold Patrons

Friends of the National Library of Australia*

Mr Kevin McCann AM and
Mrs Deidre McCann*

Macquarie Group Foundation Limited*

Planet Wheeler Foundation

The late Mrs Alison Sanchez*

Dr John Seymour and Dr Heather Seymour AO*

Mr Ryan Stokes*

Silver Patrons

Dr Diana Carroll*

Associate Professor Noel Dan AM and
Mrs Adrienne Dan*

Dick and Pip Smith Foundation

Ms Catherine Hope Gordon*

Ms Jane Hemstritch*

Dr Ron Houghton DFC and the late
Mrs Nanette Houghton

Minerals Council of Australia

Origin Foundation

Mr Nigel Peck AM and Mrs Patricia Peck

Dr Ian C. Ross and Mrs Margaret S. Ross AM*

Ms Josephine Shanks and Emeritus Professor Dr Robert Shanks*

Mr Doug Snedden and Ms Belinda Snedden*

In memory of the late Ms Della Keren Thomas*

Wesfarmers Limited

Mr Stephen Yorke*

Three supporters donated anonymously.

Bronze Patrons

Mr Jim Bain AM and Mrs Janette Bain

Mrs Alison J. Bloomfield

In memory of the late Mavis Thorpe Clark*

Ms Christine Courtenay AM and the late
Mr Bryce Courtenay AM

Mr John Fairfax AO and Mrs Libby Fairfax

Mr Tim Fairfax AC*

Mr James Ferguson

The Hon. Martin Ferguson AM and
Ms Patricia Waller*

Sir James Gobbo AC, CVO

Mr John M. Green*

Dr Joyce Kirk and Dr Terry Kirk*

Liberty Financial

Ms Marjorie Lindenmayer*

Mr Brian Long and Ms Cathy Long*

Lovell Chen*

Mrs Janet McDonald AO and
Mr Donald McDonald AC*

Mr Simon Moore*

The late Dame Elisabeth Murdoch AC, DBE

The Myer Foundation*

Mrs Maria Myers AO

Ms Meg Paul

Professor Janice Reid AC, FASSA*

Mr Jack Ritch and Mrs Diana Ritch

Emeritus Professor Alan Robson AO*

Mr Robin V.F. Smith

The Hon. James Spigelman AC*

Dr Fiona Powell

Ms Deborah Thomas*

Mr A.G.D. White OAM and
Mrs Sally White OAM

Two supporters donated anonymously.

Founding Patrons

Dr Marion Amies*

Mrs P. Bischoff OAM*

Mrs Josephine Calaby

Dr R.L. Cope PSM*

The late Mr Victor Crittenden OAM

Ms Lauraine Diggins*

The Lady Ebury*

Mr Andrew Freeman

Ms J.L. Fullerton AO

Griffith 8 Book Group

Mrs Claudia Hyles

Dr Joyce Kirk and Dr Terry Kirk

Dr Jan Lyall PSM

Mrs V. McFadden*

Mr Peter McGovern AM*

Mrs Glennis Moss and the late
Dr Kenneth Moss AM

Mr John Oliver and Mrs Libby Oliver*

Mrs P.P. Pickering

Emeritus Professor Alan Robson AO and
Mrs Gwenda Robson

Miss Kay Rodda*

Rotru Investments Pty Ltd for Mrs Eve Mahlab AO and Mr Frank Mahlab*

Mrs Angela Thorn and the late Mr Bill Thorn

Mr John Ulm and Mrs Valda Ulm

Ms Lucille Warth

Three supporters donated anonymously.

Patrons

Ake Ake Fund

Mr Steven Anderson and Ms Cathy Pilgrim*

Mrs Sue Andrew*

Ms Joanna Baevski

Mr Sam Bartone

Mrs Jennifer Batrouney SC

The Hon. Justice Annabelle Bennett AO and Dr David Bennett AC, QC

Ms Baiba Berzins

Professor Geoffrey Blainey AC

Mr Max Bourke AM and Ms Margaret Bourke*

Mr Charles Bright and Mrs Primrose Bright

Dr Desmond Bright and Dr Ruth Bright AM*

Dr Elizabeth Brouwer

Mr H.M. Brown and Ms J.E. Brown*

Emeritus Professor Mairead Browne FALIA
and Dr David Browne*

Dr Geoffrey Cains

Mrs Jennie Cameron*

The Reverend Edmund Campion*

Dr Edmund Capon AM, OBE and
Mrs Joanna Capon OAM

Mr Michael Carlton*

Emeritus Professor David Carment AM*

Dr J.J. Carmody*

CIMIC Group Limited

Dr Patricia Clarke OAM, FAHA*

Mr Andrew G. Connor*

Professor James Cotton*

Mrs Helen Creagh*

Professor Robert Cribb*

Mrs Gloria Cumming

Mr Charles P. Curran AC and Mrs Eva Curran

Ms Perri Cutten and Mr Jo Daniell

Mrs Rowena Danziger AM and
Mr Ken Coles AM

Dr Michelle Deaker

The Hon. Mary Delahunty*

Dr Annie Duncan and Mr Peter Duncan

Ms Jane Edmanson OAM*

The Hon. R.J. Ellicott QC

Dr Suzanne Falkiner

Mrs Maureen Fisher

Lt Col (Ret’d) M.A. Fletcher JP

Mr Denis Foot and Ms Dianne Redwood

Ms Christine Goode PSM*

Ms Grazia Gunn and Emeritus Professor
Ian Donaldson FAHA, FBA, FRSE

The Hon. Roger Gyles AO, QC*

Professor Margaret Harris*

Mr Colin Hauff*

Mr Peter Henderson AC and
Mrs Heather Henderson

The Heraldry & Genealogy Society of Canberra Inc.*

Dr Basil S. Hetzel*

Dr Marian Hill*

Mr Robert Hill-Ling AO and
Mrs Rosemary Hill-Ling OAM*

Mrs Rosanna Hindmarsh OAM

Inside History*

The Kenyon Family*

The late Dr J.S. Kerr AM

Mr James Kidd*

Mr Robert Kirby and Mrs Mem Kirby OAM*

Mr Lou Klepac OAM and
Mrs Brenda Klepac

KPMG

Dame Leonie Kramer AC, OBE*

Dr Elizabeth Lawson*

Mr Frank Lewincamp and
Ms Barbara Lewincamp*

Dr F. Lilley and Mrs P. Lilley

The Linnaeus Estate*

Ms Robyn McAdam*

The late Capt. Paul J. McKay

Emeritus Professor Campbell Macknight

Ms Fiona McLeod SC

Mr Ronald McLeod AM

Mr Simon McMillan*

Ms Janet Manuell SC

Ms Kathleen Marshall

Dr Rod Marston*

Mr Julian Martyn and Ms Linda Sproul

Sir Anthony Mason AC, KBE, GBM

Dr Thomas Mautner*

Mr Baillieu Myer AC and Mrs Sarah Myer*

Ms Jane Needham SC

Professor Colin Nettelbeck FAHA and
Mrs Carol Nettelbeck*

Ms Marion Newman*

Professor Brian O’Keeffe AO

Dr Melissa A. Perry QC

Mr Chester Porter QC*

Lady Potter AC, CMRI*

The Hon. Margaret Reid AO

Mr Ian Renard*

Dr Craig J. Reynolds FAHA*

The late Mrs E. Richardson OAM

Mr G. Robinson and Mrs B. Robinson*

Mr Geoffrey Robinson and Ms Julie Burdis

Dr Maxine Rochester*

Emerita Professor Jill Roe AO*

Professor Michael Roe

The Rome Family

Ms Christine Ronalds AM, SC

Mr Alan Rose AO and Mrs Helen Rose*

Mr William Rutledge and Mrs Julia Rutledge*

Mr Bob Santamaria*

The Hon. Joseph Santamaria*

The late H. Maurice Saxby AM*

The Reverend G.T. Shaw and Mrs J.D. Shaw*

Mr Stephen Shelmerdine and Mrs Kate Shelmerdine

Mr Tony Shepherd AO

Mrs Mary Simpson

Dr Kerry Smith*

Mr Ezekiel Solomon AM*

Mrs Helene L. Stead*

Associate Professor Bruce Steele AM*

Mr Howard Tanner AM*

Mr Arnold Thomas

Mr Robert Thomas AM

Dr Bernadette Tobin and
Mr Terence Tobin QC*

Ms Lisa Turner

The late Mr Gerald Walsh MA

Ms Alexandra Wedutenko*

Ms Joy Wheatley and Mr Norman Wheatley*

Dr Peter White

Mr Marie Wood and Mrs Greg Wood*

Dr Malcolm Wood

Dr Michael W. Young

Eleven supporters donated anonymously.

Donors 2014–15

Mrs Heather Abbott and
Mr Christopher Abbott

Professor Donald H. Akenson

Dr Cynthia Allen

Mrs Patricia Allen

Mr Chris Ansted and Ms Angelika Dunker

Mr Quentin Anthony

Associate Professor John Arnold

Mr Peter Ashen

Mrs Margaret Astbury

Professor Peter Bailey AM, OBE

Mrs Nolene Baker

Mr John Balmford and Mrs Dagnija Balmford

Mr Graeme Barrow

Sister M. Barry

Ms Virginia Berger

Ms Pamela Best

Mr U.N. Bhati

Miss Judith Bibo

Ms Kerry Blackburn

Emeritus Professor R. Blackburn AC

Ms Deborah Bosman

Ms Rosemarie Bourke

Ms Sue Boyce

Mr Warwick Bradney

Ms Robyn Braithwaite and
Dr Richard Braithwaite

Ms Anne Brennan

Mrs Mary E. Brennan

Dr Judith Brett

Bridget McDonnell Gallery

Mr A. Brims and Mrs M. Brims

Mr Alan Brown

Mr Russell Brown

Dr Joan Buchanan AM

Mr Gary Buck and Mrs Sandy Buck

Buderim Craft Cottage Assocation Inc., Calligraphy Group

Mr Geoff Burch

Mr Darren Burgess and Mrs Sue Burgess

Mr David Burke OAM

Dr Geoffrey Burkhardt FACE

Mrs Maureen Burton

Mrs Stephanie Caddies

Ms Frances Callinan

Ms June Cameron

Mr Matt Carkeet

Mrs Sylvia Carr

Mr Robert Carseldine

Ms Marianne Cavanagh

Mr Hugh Chalmers

Mr Ray Chugg

Mr George E. Clark

Mr Lindsay Cleland and Mrs Sylvia Cleland

Ms Caroline Clemente and
Mr Robert Clemente

Miss Margaret Clinch

Ms Louise Coakley

Ms Pamela Collett

Miss Winsome Collingridge

Mrs Christine Collingwood

Mrs Corinne Collins

Mrs Alison Copeman

Dr Peter Crabb

Mr Nicholas Craft and Ms Antonia Kasunic

Mr Alan Crooks

Mr Bill Crowle and Ms Mary Crowle

Ms D.K. Cunningham

Mrs Carolyn Curnow and Mr Bill Curnow

Professor Ann Curthoys

Dr Les Davies

Brigadier Phillip Davies AM and
Mrs Sandra Davies

Professor E.D. Daw

Dr Barbara Dawson

Mrs Robyn Dean

Dr Warren Dent

Mr N.H. Dickins

Mrs Gina Dolphin

Mr M.H. Dowsett

Mr Scott Duggan

Miss Robyn A. Duncan

Ms Heather Dyne

Mr Bill Egan

Dr John Ernst and Ms Bronwyn Herbert

Dr Neville Exon

Mr John Farquharson

Ms Anne Fernandez

Professor Mark Ferson

Mrs Dianne Finch

Mr Brian Fitzpatrick

Mr Peter Flemming

Dr Juliet Flesch

Mr Michael Flynn

Dr Margaret Folkard

Mr Frank Ford and Ms Olwen Ford

Mr Geoff Ford OAM and Mrs Kerrie Ford

Ms Margaret Ford

Ms Judith Forster

Mr Peter Freeman

Professor Robert Freestone

Mrs Audrey Frindle

Mrs Sharon Fritz

Professor Bill Gammage

Dr John Gascoigne

Ms Milena Gates

Miss Katherine Gibbney

Mrs Kay Gibson

Mrs Sandra Gillies

Ms Jenny Gleeson

Rear Admiral James Goldrick AO, CSC, RAN

Ms Jillian Goodge

Mr Andrew Gosling

Dr Elena Govor

Mrs Margaret Greer

Mr Jacob Grossbard

Dr Rob Hall and Dr Adrienne Bennett

Mrs Isobel Hamilton

Mrs Janet Hanslow

Mr Warren Thomas Harding

Mr Eric Harley

Dr Brian Harrap

Mr A.C. Harris

Hawkesbury Family History Group

Ms Susan Heal

Mr Michael Hermes

Dr Peter Heysen

Mr Anthony Hill

Miss Pamela Hill

Ms Meredith Hinchcliffe

Professor M.B. Hooker and
Professor V.G. Hooker

Mr M. Howard

Mr Kim Huett

Mrs Margaret Hughes

Ms Dale Hummer

Mr Gary Humphries

Mr Steve Hyde

Dr Dorothy M. Jenkins

Dr Victoria Jennings

Dr Ian Jobling and Dr Anne Jobling

Dr J.V. Johnson CSC, AAM

Ms Pauline Judd

Ms Joan Kennedy

Dr Rosanne Kennedy

Ms Judith Kennett

Mr Richard Kenyon

Mr Alan G. Kerr

Dr Ruth Kerr OAM

Mr Anthony Ketley and Mrs Rosemary Ketley

Mr Michael Kilmister

Mrs Judith King

Mrs Marian Kingham

Professor Wallace Kirsop

Ms Anne Latreille

Mr William Laurie

Dr Diana Leeder

Professor John Legge AO

Dr Susan Lever

Mr Trevor Lewis

Ms Yuan Yuan Liu

Mr Seth Lockwood

Ms Helen Lucas

Dr Rae Luckie

Mr Michael Lynch and Ms Liz Lynch

Mr Tim McCormick

Mrs Gaylene McCrea

Mrs Patricia Macdonald

Dr Peter McDonald

Mrs Anne McIlory and Mr Tony McIlory

Mr Rod Mackenzie

Miss Hilda Maclean

Dr D.F. McMichael

Ms Robyn McMullen

Mr John Maffey OAM

Mr John B. Malone

Mr Nikolas Margerrison

Mr Robert B. Mark JP

Mr Duncan Marshall

Ms Glenda Martinick

Mrs Margaret J. Mashford

Ms Rebecca Maxwell

Mr Chris Maxworthy

Associate Professor Jenna Mead and Professor Philip Mead

Ms Dawn Melhuish

Mr Jeffrey Miles

Mrs Beverley Miller

Mr Arthur Mitchell and Mrs Mary Mitchell

Mr Simon Mitchell

Mr Bruce Moore

Mr Damien Moore

Mrs Mary Moss

Emeritus Professor John Mulvaney AO, CMG

Mrs M. Murray

Dr Kathleen Neal

Dr Karl Neuenfeldt

Mrs Jenny Noble

Mr D. Nolan and Mrs K. Nolan

Mrs Elizabeth Nunn

Mr M. O’Brien and Ms J. O’Brien

Mr Robert K. O’Connor QC

Mr Terence O’Neill

Dr Jacqueline Orsborne

Ms Kristin Otto

Dr Nina Pangahas

Dr M. Park

Mrs Janette Pelosi

Mr Kenneth Penaluna and
Ms Catherine Elvins

Ms June Penny

Ms Barbara Perry

Mr Jonathan Persse

Mr Mike Petrescu

Mrs Winsome Plumb

Mr Robin Poke AM

Mr George Polites AC, CMG, MBE

Mr Brad Powe

Mr Kenneth Powell

Mrs Anne Prins

Dr Neil Radford

Dr Carolyn Rasmussen

Professor Dimity Reed AM

Mr Richard Reid

Ms Mary Reilly

Professor Matthew Ricketson

Ms Carole Riley

Ms Lynette Robbins

Mrs Patricia Roberts

Mr Philip Roper

Mr John Ryan

Mr Stephen Ryan and Mrs Mary Ryan

The Hon. Susan Ryan

Ms Charlotte Sale

Ms Jane Sandilands

Mr Paul Santamaria

Ms Camille Scaysbrook

Ms Linda Schofield-Olsen

Mrs Alison Scott

Mrs Mary Seefried

Mr W.S. Semple

Ms R.A. Sevenoaks

Ms Cristina Shannon

Ms Mary Sheen

Mrs Lyndal Simmonds AO

Dr Jane Simpson

Ms Barbara Singer

Mrs Beverley Smith

Mr Geoffrey Smith

Miss Helen Smith

Ms Jean Smith

Ms Wendy Smith

Ms Catherine Speck

Mr Dan Sprod OAM

Mr Grant Stainer

Ms Margaret Steinberger

Mrs Elizabeth Steinlein

Mrs Teena Stewart

Ms Robyn Stockfeld

Ms E. Stone

Mr Charles Storey and Mrs Nea Storey

Mr Paul Strasser

Dr Jennifer Strauss AM

Emeritus Professor Hugh Stretton AC
and Mrs Pat Stretton

Dr Nicole Sully

Mrs Elinor Swan

Dr Sue Taffe

Ms Felicity Teague

Mrs Rhonda Thiele

Dr Jeanette Thirlwell and Dr Robert Jones

Mr Grahame Thom

Dr John Thompson

Mr Alan Tierney

Dr Christopher Tiffin and Ms Deborah Turnbull

Miss Caitlin Tobin

Mrs Helen Todd

Ms Helen Tracy

Mrs Geraldine Triffitt

Mr Richard Tulip

Mr Dave Tunbridge

Ms Beth Tyerman

Ms Janice Tynan

Mr Geoffrey Walters

Dr Rowena Ward

Ms Diana Warnock OAM

Ms Jill Waterhouse

Mrs Maggie Watts

Mr Kerry Webb

Dr Ian Welch

Ms Rosalie Whalen

Mrs Barbara White

Ms Wendy Whitham

Mrs Betty Wickens and Mr Doug Wickens

Mrs R. Wiley

Mr G. Wilkenfeld and Mrs B. Wilkenfeld

Dr I.S. Wilkey and Mrs H. Wilkey

Ms Carole Wilkinson

Mr Kevin Wilkinson

Mr D.A. Williams

Mr Evan Williams

Mr Geoffrey Willamson

Ms Dawn Wong

Mr C. Woodland and Mrs V. Woodland

Mr Gerard Woods

Ms Mary Helen Woods

Mrs E. Wyatt and Mr A. Wyatt

Mrs Christine Anne Young

Mr Bruno Yvanovich

Mrs D.R. Zerbe

Ninety-eight supporters donated anonymously.

Appendix I: Notable Acquisitions

Australian and Overseas Publications

  • Important music collections from two well-known Australian conductors. The headline item was the collection of world-renowned conductor and pianist Richard Bonynge AC, CBE, which comprises some 65 boxes of material. The collection consists chiefly of conductor scores for performances in Europe and Australia annotated by Maestro Bonynge, and also contains posters, magazines, theatre programs, ephemera and manuscripts, which will be housed with the relevant special collections. Most of these conductor scores were prepared for Dame Joan Sutherland OM, AC, DBE, and the collection also includes a large scrapbook covering Dame Joan’s early career, compiled by her sister. This collection is a significant addition to preserving Australia’s important musical heritage and joins Maestro Bonynge’s already substantial collections at the Library;
  • A Cabinet of Quadrupeds (1805), ‘consisting of highly-finished engravings by James Tookey; from drawings by Julius Ibbetson; with historical and scientific descriptions by John Church’. Two Australian animals are included: the relatively newly described ‘flying opossum’ depicted with its Virginian cousin and the ‘kanguru’ drawn from the group ‘now living in the Royal Gardens at Kew, where they breed, and appear quite naturalised’;
  • Websites, programs of service and original musical compositions, produced to commemorate the Anzac expedition to Gallipoli. These items were collected by the Library and provide an enduring record of the importance of the Anzac tradition. Historical Anzac items include a program for the first Anzac Day parade in Melbourne in 1916 and a signed menu for the dinner of the 6th Light Horse in Cairo in 1916, featuring Consommá Royal à la ‘Anzac’, Loup de Mer Mayonnaise à la ‘Gaba Tipe’, Pommes à la ‘Stolly Ridge’, Desert ‘Rest Gully’ and Café à la Turque;
  • Nearly 6,500 items received from the Commonwealth Department of Environment Library upon its closure. Due to resourcing constraints, the Library only accepted Australian publications not available in any other Australian library from the Department of Environment. The items include material previously held in the National Heritage collection, primarily government-commissioned studies and reports. Without resources available to process this collection, it will remain securely stored but unavailable for the present;
  • Tiananmen Square and U.S. China Relations, 1989–1993, which hosts digitised primary source documents relating to the demonstrations and their aftermath, including public mail, memoranda, reports, cables, meeting notes and news clippings from the US White House Office of Records Management files. This collection documents the response of the White House to deteriorating relations between the United States and China, and the worldwide response;
  • Punch Magazine Historical Archive 1841–1992. This archive matches previously anonymous Punch articles and those written under pseudonyms with the private ledgers of contributors kept by the magazine’s editors, in many cases revealing for the first time the true identity of the authors.

Pictures

  • The photographic archive of journalist Wilfred Burchett, including photographs of the Korean and Vietnam wars, often from the Communist side of the trenches;
  • Forty-eight photographs of the Northern Territory, taken soon after the Commonwealth took control in 1911, including images of the Government Residency, the Administrator and his family, social activities and the demonstration farms established at Batchelor and Daly River in 1912;
  • A collection of embroidered signatures of prisoners from both the men’s and the women’s Changi and Sime Road camps, made by women prisoners of war;
  • The original drawing for one of Australia’s most famous cartoons, long thought to be lost, For Gor’sake, Stop Laughing—This Is Serious by Stan Cross, an example of Depression-era humour;
  • More than a hundred portraits of Indigenous people dating to 1885 photographed by Charles Kerry and Henry King.

Manuscripts

  • The Nottingham town gaol ledger, 1836–1845, which details the crimes and sentences of convicts sentenced to transportation to Australia;
  • Letters patent granted by Queen Victoria in 1863, creating the Anglican Diocese and the city of Goulburn, the last such instance in the British Empire once it was established that the monarch had no ecclesiastical jurisdiction in self-governing colonies;
  • The illustrated manuscript journal of Captain Foley Vereker, which records the voyage of HMS Myrmidon in the 1880s and is particularly significant for its description of survey work along Australia’s north-western coast;
  • The records of Mitchell / Giurgola & Thorp Architects, documenting the commissioning of art and craft for the new Australian Parliament House;
  • New acquisitions of personal papers, including the family papers of bibliographer Sir John Ferguson, writer Michael Boddy and artist Janet Dawson-Boddy, critic Professor Roger Covell AM, sociologist Professor Peter Beilharz and composer Gerard Brophy.

Maps

  • The Battle of Bantam, 1601, which is an early illustrated ‘news-map’ created to publicise the Dutch victory over the larger Portuguese fleet and includes a depiction of the Duyfken, the first European craft to chart Australian waters in 1606;
  • A fragile cartographic toy, produced in Nuremberg c. 1830, which shows ‘N South Wales’ marked on the tiny globe and includes a folding paper concertina of vignettes of 28 hand-coloured figures from different countries;
  • Lotharingia, Vastum Regnum, by Martin Waldseemuller, published in Strasbourg in 1513 in an early edition of Ptolemy’s Geographia and considered the earliest known specimen of map printing in colours;
  • Haand-atlas til Brug for Lærde-, Borger- og Almue-skoler, an 1819 Danish atlas for children, providing evidence of geography teaching about the new colonies of Australia and New Zealand;
  • The Anzac Panorama, an unusual map of the Gallipoli peninsula, sketched from memory by Major L.F.S. Hore. Printed in Cairo in early 1916, it is the only known surviving copy and shows the dispositions of Australian forces on 7 August 1915, the day of the attack on The Nek;
  • Rare maps of Manchuria, printed during the period of Japanese Manchukuo prior to the Second World War, commissioned for military and administrative uses;
  • A small collection of manuscript charts, drawn by the trawler operator Captain Charles R. Stuart, documenting fishing grounds in New South Wales in 1923;
  • Carte Archéologique du Cambodge, maps commissioned by UNESCO, showing archaeological and monument sites across Cambodia in 2007.

Oral History

  • Four current Australian Research Council-funded projects, with the Library participating as an industry partner, including: Trailblazing Women and the Law led by the University of Melbourne; Press Photography in Australia led by the University of Melbourne; Australian Lesbian and Gay Life Stories led by Macquarie University; and the Australian Generations project, led by Monash University, which concluded in June 2015, having recorded 300 interviews, over 80 of which are now available online;
  • Collaborations with: Geoscience Australia, recording interviews with individuals active in research, exploration and industry from the 1960s; the Museum of Australian Democracy, recording interviews with former politicians, including Margaret Reynolds, Kay Patterson, John Hewson and Bruce Childs; and the Australian Broadcasting Corporation, recording interviews documenting the history of rural broadcasting;
  • Interviews with eminent Australians, including Lonely Planet founder Tony Wheeler, business woman Janet Holmes à Court, author Linda Jaivin, physicist Professor Harry Messel, archaeologist John Mulvaney, Ballets Russes dancer Edna Busse, former South Australian Premier the Hon. John Bannon, glass artist Klaus Moje, diplomat Frances Adamson, football coach Ron Barassi, shipbuilder John Rothwell and Sex Discrimination Commissioner Elizabeth Broderick;
  • Additions to the Folklore collection, including recordings of old-time dance bands from regional Victoria in the early 1980s, and interviews covering diverse practices from Japanese tea ceremonies in Australia to bus driving and the emergence of Australian bluegrass music;
  • New social history interviews, including: recordings for the Centenary of Canberra project with urban planner Keith Storey and property developers John Hindmarsh and Sotiria Liangis; six interviews about the work of Australian People for Health, Education and Development, including with former ACTU president Sharan Burrow; and a new project on Community Sheds.